fotó: outdooractive.com
Jelenleg három színtéren zajlik tapasztalatcsere. Az első a tanügyet érinti, ezen belül is a duális és szakoktatást. Duális képzés alatt az az oktatási forma értendő, mely az iskolai elméleti oktatás mellett lehetőséget nyújt a diákoknak arra, hogy cégeknél töltsék le szakmai gyakorlatukat. Jelenleg megyénkben Nagykárolyban és Aranyosmeggyesen, valamint a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumban találkozhatunk efféle képzéssel.
Nem is olyan rég egy szatmári küldöttség járt Németországban, hogy megtapasztalja, miként működik ott ez a dolog. A Szatmár Megyei Tanács elnökéből, a helyi főtanfelügyelőből és szaktanfelügyelőből, valamint iskolaigazgatókból álló csoport egy nyílt napon vett részt, melyen több mint 150 cég mutatkozott be a nyolcadikos diákoknak. Az eseményen több száz diák ismerkedett meg megannyi foglalkozással, hogy később aztán könnyebben dönthessenek középiskolai képzésüket illetően.
A partnerség második pontja az egészségügyi intézmények együttműködését és tapasztalatcseréjét teszi lehetővé. Nem mellesleg ez adott alkalmat arra is, hogy a németországi Vöröskereszt meglátogassa a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházat és egy teljes felszereltséggel rendelkező mentőautót ajándékozzon megyénknek. Erről részletesebben itt olvashatnak.
Végül, de nem utolsósorban a hulladékgazdálkodás is előtérbe került. Mint arról Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke beszámolt, a partnerség által olyan modelleket lehet majd ellesni, melyek jelentősen javíthatják megyénk hulladékgazdálkodását.
Természetesen nem egyik napról a másik napra végbemenő csodákra kell számítani, a németországi járással való kapcsolat főleg hosszútávon mutatja meg gyümölcsöző hozadékait. Van min dolgozni, viszont megfelelő mentalitással és kitartással lassan behozhatóvá válik több éves vagy inkább évtizedes lemaradásunk.
fotó: outdooractive.com